MotoGP jedzie na Circuit of the Americas

Tor Circuit of the Americas w Austin w Teksasie to trzeci w tym roku przystanek motocyklowych mistrzostw świata MotoGP. Po dwóch szalenie emocjonujących rundach w Katarze i w Argentynie wyścigowa karuzela przenosi się na ultranowoczesny obiekt do Stanów Zjednoczonych. Liczy on 5516 metrów, ma najdłuższą prostą wynosząca 1200 metrów oraz dwadzieścia zakrętów. Obiekt położony jest 25 kilometrów od centrum miasta Austin. Tor w Teksasie jest wymagający zarówno w odniesieniu do motocyklistów, jak i samych motocykli.

Czy Maverick Vinales wygra trzecią z rzędu rundę na Circuit of the Americas? To chyba pytanie numer jeden wśród większości kibiców. Czy Hondzie uda się przełamać w końcu dominację Yamahy? Weźcie pod uwagę, że Marc Marquez wygrał każdą (!) dotychczasową rundę w Austin! No i co pokaże Lorenzo, któremu jak na razie nie idzie najlepiej. Odpowiedzi na te pytania poznamy już w ten weekend.

Circuit of the Americas gości MotoGP po raz piąty, ale motocyklowe Grand Prix ma w USA bardzo długa tradycję i wspaniałe dziedzictwo. Dlatego tez przygotowaliśmy dla Was garść informacji na temat przebiegu rywalizacji w Grand Prix w Stanach Zjednoczonych. Wynika z niego, że:

  • dotychczas rozegrano 29 rund Grand Prix w USA: 2 w Daytona, 15 na Laguna Seca, 8 w Indianapolis i 4 na Circuit of the Americas
  • Marc Marquez zakwalifikował się na pole position i wygrał wyścig we wszystkich czterech (!) dotychczas rozegranych rundach MotoGP w Austin
  • Andrea Dovizioso na Ducati dwukrotnie kończył wyścigi w Teksasie na podium – w roku 2014 jako trzeci i w roku ubiegłym jako drugi.
  • Andrea Iannone stanął na podium wyścigu w roku 2016.
  • Yamaha w Austin stawała tylko trzy razy na podium. W 2013 Jorge Lorenzo był trzeci i 2016 drugi, a Valentino Rossi stanął na najniższym stopniu podium w 2015.
  • Marc Marquez wygrał wszystkie osiem rund MotoGP w których startował w Stanach Zjednoczonych – 4 na Circuit of the Americas i 4 w Indianapolis. Tylko raz w tym czasie Marc nie był na pole position. Wydarzyło się to na Laguna Seca w roku 2013, gdzie był drugi za Stefanem Bradlem.
  • trzy lata temu Marquez wygrał w Austin przewagą 4,124 sekundy, co było zwycięstwem z największą przewagą w historii jego startów w MotoGP. Wyścig był suchy, bez pit stopów
  • W klasie MotoGP na amerykańskich torach wygrywali tylko Valentino Rossi, Dani Pedrosa, Jorge Lorenzo oraz Marc Marquez.

Z uwagi na różnicę w czasie, treningi, kwalifikacje i niedzielne wyścigi zobaczymy w godzinach wieczornych.

Napisane przez

Moja przygoda z motocyklami cały czas meandruje. Dzięki temu miałem okazję ścigać się w wyścigach drogowych i brać udział w imprezach hard enduro. Kilka rzeczy pozostaje niezmiennych. Dwie najważniejsze z nich, to wiara w to, że w jeździe na dwóch kołach wciąż najbardziej istotny jest człowiek, a nie maszyna i technologia oraz fakt, że polski rynek potrzebuje porządnego motocyklowego on-line magazynu.

Możesz polubić również: