Motocykl BWM_S1000RR_2015_

Styczeń 2017 – podsumowanie sprzedaży motocykli

Przyglądając się wynikom pierwszych rejestracji nowych motocykli w Polsce można dojść do wniosku, że w styczniu byliśmy świadkami załamania. Ale nie jest to prawda. Na styczniowy wynik wpływ miało kilka istotnych czynników, z których najważniejszy to masowa rejestracja maszyn nie spełniających wymogów nakładanych przez Brukselę do jakiej doszło w grudniu.

Od początku stycznia 2017 wszedł w życie obowiązek instalacji w motocyklach układu ABS (lub innego układu wspomagającego hamowanie i ograniczającego ryzyko poślizgu) i wtrysku paliwa. Dealerzy którzy nie sprzedali maszyn nie spełniających najnowszych wymagań zmuszeni byli do ich rejestracji. Efekty widać na wynikach z grudnia. 5129 rejestracji nowych motocykli w jednym miesiącu to wynik godny odnotowania. Dodajmy, że w grudniu 2014 roku, zaledwie dwa lata wcześnie w Polsce zarejestrowano… zaledwie 324 motocykle.

To masowe rejestrowanie motocykli w grudniu sprawiło, że w styczniu musiało dojść do uspokojenia sytuacji i wyhamowania tego procesu. Lekki wzrost sprzedaży pojazdów używanych jest potwierdzeniem, że nic szczególnego na rynku się nie dzieje. Nawet spory skok sprzedaży nowych motorowerów trudno traktować jako zmianę trendów na rynku, bo przy tej skali sprzedaży nowych motorowerów jaką mamy, wzrost widoczny poniżej mógł zostać wywołany jednym flotowym zakupem przez ogólnopolską sieć pizzerii. Dane za styczeń znajdziecie poniżej.

16-sty

17-sty

Zmiana

Motocykle nowe

535

389

-27,3%

Motocykle używane

1616

1714

6,1%

Motorowery nowe

311

497

59,8%

Motorowery używane

280

278

-0,7%

Źródło: IBRM Samar

Napisane przez

Moja przygoda z motocyklami cały czas meandruje. Dzięki temu miałem okazję ścigać się w wyścigach drogowych i brać udział w imprezach hard enduro. Kilka rzeczy pozostaje niezmiennych. Dwie najważniejsze z nich, to wiara w to, że w jeździe na dwóch kołach wciąż najbardziej istotny jest człowiek, a nie maszyna i technologia oraz fakt, że polski rynek potrzebuje porządnego motocyklowego on-line magazynu.

Możesz polubić również: