Grudniowe cuda w salonach motocyklowych

Już drugi rok z rzędu grudzień okazuje się miesiącem cudów w motocyklowych salonach. W ubiegłym roku za grudniowe wzrosty odpowiedzialne były wchodzące w życie regulacje Euro4. Oznaczało to, że zarejestrowanie w styczniu kolejnego roku wielu pojazdów stojących już u dealerów byłoby niemożliwe, a przynajmniej bardzo kłopotliwe.

W tym roku jest podobnie, tym razem przez wejście w życie obowiązku instalacji w motocyklach układu ABS (lub innego układu wspomagającego hamowanie i ograniczającego ryzyko poślizgu) i wtrysku paliwa. Dealerzy którzy nie sprzedali maszyn nie spełniających najnowszych wymagań zmuszeni byli do ich rejestracji. Efekty widać na załączonych liczbach. 5129 rejestracji nowych motocykli w jednym miesiącu to wynik godny odnotowania. Dodajmy, że w grudniu 2014 roku, zaledwie dwa lata wcześnie w Polsce zarejestrowano… zaledwie 324 motocykle.

Spadem w rejestracjach nowych motorowerów tak naprawdę nie jest spadkiem. W ubiegłym roku ponad 3000 motorowerów zostało zarejestrowanych przez dealerów, aby uniknąć wspomnianych wyżej problemów z ich późniejszą sprzedażą. Grudniowy wynik na poziomie 652 sztuki to średnia z ostatnich trzech lat, która oddaje realny potencjał naszego rynku w tym segmencie.

Liczba rejestracji

  

15-gru

16-gru

Zmiana
Motocykle nowe

1988

5129

158,0%

Motocykle używane

2048

2482

21,2%

Motorowery nowe

3374

652

-80,7%

Motorowery używane

869

411

-52,7%

Źródło: Samar

Napisane przez

Moja przygoda z motocyklami cały czas meandruje. Dzięki temu miałem okazję ścigać się w wyścigach drogowych i brać udział w imprezach hard enduro. Kilka rzeczy pozostaje niezmiennych. Dwie najważniejsze z nich, to wiara w to, że w jeździe na dwóch kołach wciąż najbardziej istotny jest człowiek, a nie maszyna i technologia oraz fakt, że polski rynek potrzebuje porządnego motocyklowego on-line magazynu.

Możesz polubić również: