Rajd_Dakar_motocyklista_

Rajd Dakar 2018 – Peru, Boliwia, Argentyna

Rajd Dakar 2018 jest już w fazie przygotowań. Czterdziesta edycja tej kultowej imprezy odbędzie się w dniach 6-20 stycznia 2018. Trasa imprezy poprowadzi przez trzy kraje Ameryki Południowej – Peru, Boliwię, Argentynę.

Start imprezy zaplanowano w stolicy Peru Limie. W kolejnych dniach trasa poprowadzi peruwiańską pustynią i wydmami ciągnącymi się wzdłuż wybrzeża Pacyfiku. Następnie Rajd Dakar wjedzie na terytorium Boliwii, gdzie zawodnicy będą musieli poradzić sobie z nieprzystępnymi górami i wysokościami przekraczającymi nawet 4000 metrów nad poziomem morza. Prawdopodobnie zmierzą się również z największą słoną pustynią na ziemi i słonymi równinami Salar de Uyuni. W Boliwii, a konkretnie w La Paz zaplanowany jest również dzień przerwy w Rajd Dakar. Dość powiedzieć, że stolica Boliwii La Paz położona jest na wysokości 3600 metrów nad poziomem morza. Ciśnienie atmosferyczne jest tam tak mocno rozrzedzone, że woda gotuje się już w temperaturze 87 stopni Celsjusza! Uboga w tlen atmosfera będzie na górskich odcinkach wyzwaniem zarówno dla ludzi, jak i dla silników.

Ostatnia faza rajdu rozegrana zostanie na terytorium Argentyny. Trasa poprowadzona zostanie przez Andy i zakończy się w mieście Cordoba. Rajd Dakar 2018 nie zapowiada się lekko!

Wypadek_Rajd_Dakar_

A jak wyglądał Rajd Dakar 2017 w liczbach?

7 – takie miejsce w klasyfikacji samochodów zajął Kuba Przygoński. To najlepszy wynik Polaka w ubiegłorocznym Dakarze i najlepsze osiągnięcie Kuby na czterech kołach. Tylko raz w karierze był szybszy – w 2014 roku zajął 6. miejsce w klasie motocykli.

13 – tyle zwycięstw w Dakarze ma na koncie Stephane Peterhansel. Francuz jest absolutnym rekordzistą imprezy. 6 razy wygrał Rajd Dakar na motocyklu i 7 razy samochodem.

1 – tyle dni w klasyfikacji generalnej samochodów nie przewodził Francuz! Tylko po pierwszym odcinku specjalnym liderem był Katarczyk,

9 – tak znakomite miejsce w klasyfikacji generalnej zajął debiutujący w rajdzie zawodnik z Zimbabwe, Conrad Rautenbach. Kierowca toyoty pięciokrotnie kończył odcinki specjalne w TOP10.

41 – tyle godzin kar dostała łącznie załoga Ariel Jaton/German Rolon. Argentyńczycy stracili do Peterhansela ponad 82,5 godziny!

0 – tyle odcinków specjalnych po prologu pokonał Kuba Piątek. Polski motocyklista, który w ubiegłym roku skończył Dakar w TOP20, upadł na trasie inauguracyjnego oesu, złamał rękę i musiał wycofać się z rywalizacji.

1 – tylu polskich motocyklistów dotarło do mety w Buenos Aires. Tylko Paweł Stasiaczek ukończył imprezę. Zajął 81. miejsce w klasyfikacji generalnej, tracąc do zwycięzcy dokładnie 19 godzin i 5 sekund. Długo lepiej radził sobie Adam Tomiczek, ale nasz debiutant musiał się wycofać z powodu ostrego zapalenia płuc. Ukończył 9 etapów.

7 – tylu motocyklistów wygrało przynajmniej jeden etap. Na każdym z pierwszych sześciu oesów triumfował inny zawodnik! Najwięcej odcinków wygrał Joan Barreda Bort – 4. Zwycięzca Dakaru, Sam Sunderland, był najszybszy tylko na 5., skróconym o ponad połowę etapie!

Wydmy_Rajd_Dakar_

Napisane przez

Moja przygoda z motocyklami cały czas meandruje. Dzięki temu miałem okazję ścigać się w wyścigach drogowych i brać udział w imprezach hard enduro. Kilka rzeczy pozostaje niezmiennych. Dwie najważniejsze z nich, to wiara w to, że w jeździe na dwóch kołach wciąż najbardziej istotny jest człowiek, a nie maszyna i technologia oraz fakt, że polski rynek potrzebuje porządnego motocyklowego on-line magazynu.

Możesz polubić również:

• Krzysiek Eristof Sutkowski

Ostatnia edycja była pechowa dla Polaków. Cieszy wynik Kuby Przygońskiego. Do czasu kolejnego Dakaru może zobaczymy kogoś z naszych latem w Silk Way Rally.