Największy rynek motocyklowy świata – zmiana lidera

Który rynek motocyklowy jest największy na świecie? Dotychczas odpowiedź na to pytanie wydawała się oczywista – Chiny. Państwo Środka straciło jednak prymat na tym polu. Nowy lider, czyli największy rynek motocyklowy świata to Indie.

Pytanie co oznacza określenie największy? Otóż największy rynek motocyklowy świat to 17,7 miliona motocykli sprzedanych w ubiegłym roku. To oznacza 48 000 motocykli sprzedawanych… codziennie! Chińczycy w ubiegłym roku kupili o milion motocykli mniej niż Hindusi.

Indie dynamicznie się rozwijają, rośnie także populacja tego kraju. Dlatego też w ostatnich kilku latach gwałtownie wzrasta tam zapotrzebowanie na środki transportu. Motocykle są jednym z najbardziej dostępnych. 80% ruchu kołowego na subkontynencie indyjskim odbywa się na dwóch kołach. Wzrostowi sprzedaży jednośladów sprzyja nie tylko wzrost gospodarczy i poprawiająca się z roku na rok infrastruktura drogowa, ale również klimat. Nie licząc północnych wysokogórskich prowincji, w Indiach można jeździć motocykle przez cały rok.

Chiny jako rynek motocyklowy nie tylko zostały wyprzedzone przez rosnące Indie. Chiny się kurczą. W 2016 roku Chińczycy kupili o 11% mniej motocykli niż rok wcześniej? Powód? Rosnąca zamożność sprawia, że społeczeństwo zaczyna przesiadać się do samochodów. Skąd my znamy ten proces?

Napisane przez

Moja przygoda z motocyklami cały czas meandruje. Dzięki temu miałem okazję ścigać się w wyścigach drogowych i brać udział w imprezach hard enduro. Kilka rzeczy pozostaje niezmiennych. Dwie najważniejsze z nich, to wiara w to, że w jeździe na dwóch kołach wciąż najbardziej istotny jest człowiek, a nie maszyna i technologia oraz fakt, że polski rynek potrzebuje porządnego motocyklowego on-line magazynu.

Możesz polubić również: