Zestaw_HUD

KTM inwestuje w NUVIZ

Firma Pierer Industrie AG stojąca za takimi markami jak KTM, Husqvarna, WP Suspensions i kilkoma innymi postanowiła zainwestować w wyświetlacze przezierne dla motocyklistów.

Austriacki kombinat wziął na siebie rolę strategicznego inwestora w amerykańskiej firmie NUVIZ. Ten uruchomiony w 2013 roku start up postawił sobie za cele uzyskanie pozycji światowego lidera w produkcji wyświetlaczy przeziernych dla motocyklistów (heads-up display – HUD). Dotychczas NUVIZ zdołał zebrać około 9 milionów dolarów, z czego 5 milionów ma pochodzić właśnie z KTMa, który jest w tej chwili większościowym udziałowcem przedsięwzięcia.

Kask_HUD_

Są przynajmniej dwa dobre powody, dlaczego Austriacy inwestują w firmę z San Diego. Pierwszy jest taki, że technologie komunikacji pomiędzy pojazdami i kierowcami są w chwili obecnej mocno rozwijanym tematem. Z czasem na drogach pojawiały się będą autonomiczne pojazdy, a nawigacja uwzględniająca sytuację drogową po trasie do celu (wypadki, korki, pogoda, itd.) stanie się powszechna. Systemy wyświetlaczy przeziernych, zarówno te wbudowane w dedykowane kaski, jak i te instalowane w formie wyposażenia akcesoryjnego będą oczywistym sposobem na przekazywanie kierowcy dużej ilości informacji bez odrywania jego wzroku od drogi.

Drugi powód to fakt, że konkurencja mocno pracuje już nad podobnymi rozwiązaniami. BMW latem ubiegłego roku ogłosiło, że pracuje nad wprowadzeniem wyświetlaczy przeziernych do swoich kasków. Niemiecki producent jest dla KTMa punktem odniesienia w wielu kwestiach i z pewnością Austriacy mają tutaj parcie na to, aby z innowacyjnymi rozwiązaniami wychodzić jako pierwsi. A mając NUVIZ KTM oszczędza mnóstwo czasu i pieniędzy koniecznych do zainwestowani w badania i rozwój.

Niezależnie od tego kto ogłosi wprowadzenie do sprzedaży kasków wyposażonych w systemy HUD sprawa wygląda na przesądzoną. W sytuacji gdy inwestorami stają się najważniejsi gracze na rynku mamy dużą szansę na to, że rozwój tego pomysłu skończy się inaczej, niż w przypadku implozji projektu o nazwie Skully.

Zestaw_HUD_widok_kierowcy

Napisane przez

Moja przygoda z motocyklami cały czas meandruje. Dzięki temu miałem okazję ścigać się w wyścigach drogowych i brać udział w imprezach hard enduro. Kilka rzeczy pozostaje niezmiennych. Dwie najważniejsze z nich, to wiara w to, że w jeździe na dwóch kołach wciąż najbardziej istotny jest człowiek, a nie maszyna i technologia oraz fakt, że polski rynek potrzebuje porządnego motocyklowego on-line magazynu.

Możesz polubić również: