Jesienne podróże motocyklowe – zrób to dobrze

Jesień w naszej części Europy to jeden z najlepszych momentów do podróżowania motocyklem. Co prawda rekordowo deszczowy i chłodny tegoroczny wrzesień zdaje się przeczyć tej tezie, ale dla motocyklowych podróżników właśnie teraz zaczyna się najlepsza część sezonu.

Korzyści z podróżowania motocyklem jesienią są oczywiste. Pozwólcie, że wypunktujemy dla Was kilka najważniejszych. W miejscach, które w naszym kraju najlepiej odwiedzić na motocyklu nie ma już tłoku. To właśnie po zakończeniu wakacji będziecie mogli w spokoju nacieszyć się pięknem Mazur, podziwiać górskie panoramy, czy też nabrać w płuca świeżego morskiego powietrza. Żadnych problemów ze znalezieniem noclegu, brak ścisku w restauracjach, a przy tym normalne ceny i spokój na deptakach. Co więcej temperatury nie są już tak wysokie, co oznacza że wiele atrakcji spotkanych na trasie można zwiedzić lub obejrzeć bez pośpiesznego zdejmowania odzieży ochronnej.

Oczywiście jesień oznacza również dla motocyklisty określone wyzwania. Wypunktowaliśmy poniżej sześć punktów, nad którymi pochylenie się poprawi nie tylko wasze bezpieczeństwo, ale również satysfakcję z jazdy.  A zatem:

Nie ma złej pogody, są tylko źle ubrani motocykliści. Ta stara prawda najmocniej ilustruje swoją prawdziwość właśnie jesienią. Dobrze przygotowani kierowcy mogą spędzić komfortowo cały dzień w siodle, nawet wtedy kiedy pada deszcz. Ci gorzej przygotowani walczyć będą z wychłodzeniem i dyskomfortem W skrajnych przypadkach wychłodzenie kierowcy prowadzić może do upośledzenia jego zdolności do kierowania motocyklem, przez co jesienią właściwy dobór ubioru to kwestia nie tylko wygody, ale również bezpieczeństwa własnego i innych uczestników ruchu. Dla chcącego nic jednak trudnego. Obfitość wyboru odzieży ochronnej dla motocyklistów przyprawia dziś o zawrót głowy. Jesienią najlepiej sprawdzają się tekstylne zestawy wyposażone w odporne na deszcz membrany. Należy pamiętać o dobrym zabezpieczeniu stóp, dłoni i szyi, bo te części ciała najtrudniej zabezpieczyć przed zimnem, a zmarznięte dłonie lub stopy oznaczają z czasem wyziębienie całego organizmu. Także na motocyklu świetnie sprawdza się taktyka ubierania się „na cebulkę”. W zależności od temperatury możemy zdejmować lub zakładać odpowiednią ilość warstw odzieży, aby nie pocić się i nie marznąć.

Honda_CRF1000_L_Africa_Twin_w_gorach_

Opony to podstawa. Oczywiście do jesiennych jazd należy przygotować cały motocykl, ale ogumienie wymaga szczególnej uwagi. Latem na czystych i nagrzanych asfaltach poradzi sobie większość opon. Jesienią na mokrych i chłodnych nawierzchniach sprawy wyglądają o wiele trudniej. Jeśli wiesz, że będziesz regularnie lub dalej podróżować jesienią – upewnij się, że dysponujesz dobrej jakości ogumieniem, przystosowanym do pracy w takich warunkach. Często powtarzanym błędem wśród chociażby miłośników motocykli sportowych jest korzystanie z opon sportowych, które do pracy potrzebują wysokich temperatur. W chłodne jesienne dni opony te nie mają szans zbliżyć się do właściwej temperatury pracy oferując przyczepność i zachowanie na mokrej nawierzchni zdecydowanie poniżej tego, co prezentują sobą zwykłe opony drogowe.

Obserwuj i daj się zobaczyć! Szybciej zapadający zmrok, zaparowane i mokre szyby w samochodach – wszystko to może sprawić, że jako motocykliści stajemy się mniej widoczni dla kierowców aut. Odblaskowe i jaskrawe elementy odzieży oraz naklejki na motocyklu są wtedy jak najbardziej wskazane. To samo dotyczy również Twojej zdolności do obserwacji. Koniec lata to dobry moment, aby przyjrzeć się uważnie wizjerowi w kasku. Rysy i otarcia kwalifikują go do wymiany. Nowy Pin-Lock zapewni czyste i wolne od pary pole widzenia. Dobrze działające uszczelnienie wizjera i sprawny system wentylacji poprawią komfort jazdy, szczególnie w niskich temperaturach i po zmroku.

Planuj z wyprzedzeniem. Jesienią dzień robi się krótki, a po zapadnięciu zmierzchu temperatura szybko i mocno spada. Spontaniczne noclegi pod namiotem nie są o tej porze roku dobrym pomysłem, a szukanie schronienia gdy jest ciemno, zimno i mokro zamienia radość z jazdy w walkę o przetrwanie. Dlatego też zaplanuj wstępnie trasę, tak aby wiedzieć gdzie chcesz być o konkretnej godzinie. Wspaniałą pomocą będzie najprostsza choćby motocyklowa nawigacja GPS, która nie tylko zaprowadzi Cię do celu, ale pozwoli również śledzić na bieżąco postępy w podróży, a jeśli zajdzie taka potrzeba podpowie gdzie znajduje się najbliższa stacja benzynowa lub sklep.

Zabezpiecz bagaż. Jesienią podczas jazdy motocyklem przydaje się dodatkowa ilość miejsca na bagaż. Ruszając w trasę warto mieć ze sobą dodatkową parę rękawic, coś ciepłego pod kurtkę i na szyję, zestaw do kołkowania opon, czy też kaloryczne przekąski pozwalające odzyskać szybko energię. Aby Twoja zapobiegliwość miała sens, niezbędne jest upewnienie się, że bagaż jest właściwie zabezpieczony przed wilgocią.

Jeśli ruszasz w podróż motocyklem (nie tylko jesienią) niezbędne jest zaopatrzenie się w dobre ubezpieczenie motocykla. Dziś poruszamy się coraz częściej drogami ekspresowymi i autostradami z których bardzo trudno jest dostać się do najbliższej placówki cywilizacji z prośbą o pomoc. To oznacza że nawet drobna awaria może okazać się bardzo kłopotliwa i kosztowna. Warto zatem zdjąć sobie z głowy takie zagrożenie poprzez nabycie ubezpieczenia Assistance dla motocykla.

Jesień to nie jest jeszcze koniec sezonu. Tego się trzymajmy!

Napisane przez

Moja przygoda z motocyklami cały czas meandruje. Dzięki temu miałem okazję ścigać się w wyścigach drogowych i brać udział w imprezach hard enduro. Kilka rzeczy pozostaje niezmiennych. Dwie najważniejsze z nich, to wiara w to, że w jeździe na dwóch kołach wciąż najbardziej istotny jest człowiek, a nie maszyna i technologia oraz fakt, że polski rynek potrzebuje porządnego motocyklowego on-line magazynu.